Co to jest tzw. zespół przełamania- crank shaft phenomeneon ?

Zespół przełamania, "crank shaft phenomeneon" może wystąpić u młodszych pacjentów w sytuacji kiedy dokonujemy w celu leczenia deformacji kręgosłupa długoodcinkowego, izolowanego, tylnego usztywnienia kręgosłupa, przy dużym zachowanym potencjalewzrostowym przedniej jego części. Pomimo właściwie przeprowadzonego zabiegu z dostępu tylnego doprowadza to do narastania skrzywienia kręgosłupa.
Kolumna przednia czyli trzony kręgowe stanowią ok. 70 % masy kręgosłupa. Elementy tylne, czyli łuki, wyrostki kolczyste, nasady łuków (czyli kolumna tylna) stanowią zaledwie 30 % masy. Chłopiec rośnie do 16-17 roku życia, dziewczynka do 14-15 roku życia.
Młodzi pacjenci z dużym potencjałem wzrostowym i dużym skrzywieniem, mają wskazania do zabiegu operacyjnego z powodu postępującej deformacji. Ich kręgosłup usztywniany jest więc w izolowany sposób od tyłu. Mimo, iż kręgosłup ma zahamowany wzrost od tyłu, nadal może rosnąć od przodu. Skrzywienie postępuje nadal i na zasadzie rotacyjnej deformuje kręgosłup.
Dlatego u tych pacjentów wykonuje się tzw. zabieg 360 stopni tzn. kręgosłup usztywniany jest od przodu w celu zachowania potencjału wzrostowego i od tyłu w celu korekcji deformacji. Można również spróbować leczenia etapowego z wykorzystaniem tzw. "rozwórki rosnącej" lub/i przedniej, krótkoodcinkowej stabilizacji.

Comments are closed.