Czy można polecić lekarzy specjalizujących się w leczeniu skoliozy ?

W Polsce jest niewielu specjalistów zajmujących się kompleksowym leczeniem skoliozy. Nie jest prawdą ze każdy ortopeda, pediatra, chirurg czy neurolog jest w stanie we właściwy sposób leczyć takich pacjentów. Wczesne rozpoznanie, właściwe leczenie zachowawcze, przez specjalistę, zgodnie z przyjętymi na świecie zasadami, może zahamować postęp skrzywienia i ułatwić lub nawet doprowadzić do tego, że leczenie operacyjne może być niepotrzebne.
Pamiętajmy, że niewłaściwie leczone, często tylko rehabilitowane dzieci, w efekcie trafiają często do leczenia operacyjnego.
Jednocześnie należy przestrzec przed bezkrytyczną wiarą w to, że na leczenie operacyjne zawsze będzie czas.
Na początku lat 90, po przeprowadzeniu wieloośrodkowych badań, udowodniono, że rehabilitacja, ćwiczenia, elektrostymulacje lub inne manipulacje w obrębie kręgosłupa, nie mogą być traktowane jako metoda leczenia skrzywień kręgosłupa.
Izolowane ćwiczenia nie hamują postępu deformacji. Tak więc metody zachowawczego leczenia polegające jedynie na ćwiczeniach, są nieskuteczne przy skoliozach postępujących, bo nie mają one wpływu na zahamowanie postępu skrzywienia.
Ćwiczenia mogą być natomiast elementem uzupełniającym. Można je stosować pod okiem wyspecjalizowanych rehabilitantów w wadach postawy np. w niewielkich skrzywieniach. W tych przypadkach rehabilitacja jest czynnikiem wpływającym na ogólny rozwój pacjenta, poprawiającym jego wydolność i sprawność. Pacjenci powinni znajdować się pod systematyczną kontrolą ortopedy, kontrolującego brak postępu zniekształcenia. Konieczne jest rozwianie mitów sugerujących, że postęp skoliozy może być zahamowany ćwiczeniami.


Jedyną skuteczną metodą leczenia zachowawczego
, w sytuacjach wymagających takiego postępowania tj. kiedy skrzywienie mierzone na zdjęciu rentgenowskim osiągnie 25°-29°/zdjęcie rentgenowskie jest jak na razie jedyną obiektywną metodą oceny stopnia deformacji/,jest leczenie skoliozy z zastosowaniem gorsetu ortopedycznego. 
Leczenie gorsetem ortopedycznym, stosowanym zgodnie z ustalonymi zasadami, powinno być kontynuowane do wartości skrzywienia 40°. Stwierdzenie postępu powyżej tych wartości i dalsze pogarszanie się deformacji stanowi podstawę do rozważenia konieczności leczenia operacyjnego. Decyzję o rozpoczęciu takiego leczenia powinien jednak podjąć specjalista ortopeda, który zajmuje się tego typu schorzeniami.

Comments are closed.