Jak długie będzie cięcie i jak długo będzie się goiło po operacji?

Cięcie zależy od typu skrzywienia. Leczenie odbywa się z wykorzystaniem dwóch dostępów do kręgosłupa : dostępu tylnego albo przedniego. Wybór metody leczenia zależy od tego jakie rozwiązanie jest lepsze dla pacjenta. Postępowanie powinno być ściśle zindywidualizowane. Przy dostępie tylnym cięcie przeprowadzanie jest od końcowego kręgu skrzywienia w odcinku piersiowym do końcowego kręgu skrzywienia w odcinku lędźwiowym obejmując nawet 12 -13 trzonów kręgowych, wtedy długość blizny i cięcia wynosi do 50 cm.
W dostępie przednim cięcie może być znacznie krótsze, jednak jego lokalizacja jest z boku tułowia. Ten zabieg łączy się z wycięciem jednego z żeber, w celu poszerzenia dostępu do kręgosłupa i wykorzystaniu wyciętego żebra jako materiału na przeszczepy kostne. Tutaj blizna jest mniej widoczna i jej długość wynosi ok. 20-30cm. Dla chirurga najbardziej istotne jest bezpieczeństwo pacjenta i precyzja operacji. Dostęp chirurgiczny musi być wystarczająco duży, by spełniać te warunki. Istotne jest, żeby w trakcie zabiegu skóra nie uległa uszkodzeniu w wyniku jej nadmiernego rozciągnięcia lub ugniecenia przez haki rozwierające. Wtedy efekt kosmetyczny będzie lepszy i blizna będzie się dobrze goiła. Co do długości cięcia chirurgicznego należy wspomnieć, że rana goi się nie od końców, a od brzegów.
Przy tak dużym problemie medycznym, jakim jest skolioza, tak naprawdę rozległość cięcia jest na drugim planie. Kosmetyka ma dla pacjentów istotne znaczenie, jednak w tym schorzeniu kosmetyka jest tylko dodatkiem wpływającym na psychikę pacjenta.
Istota samej choroby jest niezwykle poważna.
Postęp zniekształcenia może doprowadzić do uciśnięcia narządów wewnętrznych, serca, płuc, żołądka, jelit czy doprowadzić do zaburzenia funkcjonowania organizmu, niewydolności krążeniowo oddechowej, złego odżywienia pacjenta wystąpienia u niego objawów neurologicznych nawet do porażeń włącznie z koniecznością życia na wózku lub też prowadzenia trybu życia fotelowego, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci.
Dlatego pamiętajmy, że skolioza odbierana przez wielu pacjentów jako kosmetyczne zniekształcenie tak naprawdę jest ogólnoustrojową, bardzo poważną chorobą, której jednym z objawów jest defekt kosmetyczny.

Comments are closed.